„Idąc cmentarną aleją…” – spacer po lwóweckiej alei zasłużonych

18.11.13

DSCF2021Idąc cmentarną aleją…, czyli spacer po lwóweckiej “alei zasłużonych” to tytuł autorskiego pomysłu Szymona Koniecznego z lwóweckiej biblioteki z zakresu promowania wiedzy o regionie.

Akcja polega na spacerze po cmentarzu św. Krzyża we Lwówku i przedstawieniu przez bibliotekarza krótkich losów zasłużonych mieszkańców, którzy na nim spoczywają. Obejmuje więc wizytę na grobach powstańców wielkopolskich 1918/19, weteranów I i II wojny światowej, zasłużonych mieszkańców Ziemi Lwóweckiej. Gdy jest to możliwe zwiedzany jest też Kościół św. Krzyża. Chcemy, aby młodzież i dzieci poznała małych i dużych bohaterów związanych z Lwówkiem i okolicami, a także mamy na celu wzbudzić wśród nich refleksję o nieuchronności przemijania. Cieszy fakt, że młodzi ludzie podchodzą z zainteresowaniem do tematu. Do tej pory z oferty skorzystały cztery grupy gimnazjalistów z Lwówka (4 listopada 2013 kl. z wych. Danutą Prętką, 8 listopada 2013 kl. z wych. Anną Landzwójczak, 12 listopada 2013 kl. z wych. Mirosławą Mroczkiewicz oraz 15 listopada 2013 kl. z wych. Agnieszką Karge). Podobna akcja planowana jest na grudzień w związku z rocznicą powstania wielkopolskiego 1918/19.