BIBLIOTECZNE LEKCJE NIEPODLEGŁOŚCIOWE ’15

12.11.15

W sali Czytelni naszej książnicy odbyły się Biblioteczne Lekcje Niepodległościowe. Przygotowane zostały one dla uczniów Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich we Lwówku. Na zajęciach młodzież miała okazję wysłuchać, co tak naprawdę się zdarzyło 11 listopada 1918 roku. Przejrzano wspólnie z prowadzącym kilka tytułów prasowych z tego okresu, tj. „Kurier Warszawski”, „Dziennik Poznański” czy krakowski „Czas”, które opisywały te przełomowe listopadowe dni.

Uczniowie także dowiedzieli się kilku ciekawostek o Ojcach Niepodległości, czyli Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim czy Romanie Dmowskim. Poza tym, dowiedzieli się, kto z możnych ówczesnego świata popierał sprawę polską. Młodzież została skłoniona do refleksji nad tym, czym jest Niepodległość i co tak właściwie nam daje.