05.04.16

slider

WYDARZENIE NA FACEBOOKU:

KILKA SŁÓW O PODRÓŻNIKU:

Marek Tomalik – podróżnik, pisarz, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic, prowadził obrady kapituły Trzech Żywiołów. Dwukrotny laureat Kolosów. Znawca rynku nieruchomości. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Karpaty. Skąd? Z Australii, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Birmy, Laosu, Indonezji, Indii, Nepalu, Sikkimu, Syberii (J. Bajkał), Laponii, Egiptu, Syrii, Libanu, Algierii, Brazylii, Meksyku, Peru, Boliwii i krajów Europy.

Publikacje:
National Geographic, Jazz Forum, Kontynenty, Przekrój, Focus, Poznaj Świat, Kaleidoscope, Muza, Diapazon.pl, Wydawnictwo National Geographic Książki, Wydawnictwo Demart, Wydawnictwo Pascal, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Bezdroża, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Literackie.

Wystawy fotograficzne:
Łazienki Królewskie w Warszawie (2003 i 2007), Muzeum Etnograficzne w Warszawie (2007), Płocka Galeria Sztuki (2003 i 2008), Urząd Miasta Przemyśl (2008), NCK Kraków (2002, 2004, 2005), Radio Kraków (2002), Książnica Beskidzka (2003), Lotnisko Chopina w Warszawie (2005), Instytut Polski w Sofii (2008), MOK w Nowym Targu (2008), Dom Narodowy w Cieszynie (2009), Galeria PAcamera w Suwałkach (2010), MOK w Żorach (2013), WCK w Wadowicach (2014), Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (2014), Dworek New Restaurant/Bielsko-Biała (2015).

Fascynacje podróżnicze:
Karol Wojtyła – Jan Paweł II, Paweł Edmund Strzelecki, Ernest Shackleton, Salvador Dali i …Franek Dolas

Fascynacje muzyczne:
Frank Zappa, Hugo Race, Morphine, Kronos Quartet, Eric Satie, Keith Jarrett, Bennie Maupin, Armia, Ankh, Republika, King Crimson, New Model Army, ULVER, LARD, Jefferson Airplane, Sonic Youth, Jane’s Addiction, KusiCiele, Robert Wyatt, The Beatles, Massive Attack, Arvo Pärt, Charlie Haden, Tord Gustavsen, ECM!

Fascynacje literackie:
E.E. Cummings, William Blake, Charles Baudelaire, Bolesław Leśmian, Gabriel Garcia Marquez, Ryszard Kapuściński, Stanisław Vincenz.