Spotkanie podróżnicze: Australia – gość: Marek Tomalik

22.04.16

W czwartek 21 kwietnia 2016 roku do lwóweckiej książnicy zawitał znany podróżnik – Marek Tomalik. Odbyły się dwa spotkania, jedno poranne dla uczniów szkoły podstawowej ze Lwówka i wieczorne otwarte dla wszystkich. Tematem pierwszego spotkania była relacja z przygód Pana Marka i jego załogi, którzy przemierzyli wyznaczony przez siebie Szlak Pawła Edmunda Strzeleckiego, największego polskiego podróżnika (urodzony pod Poznaniem). Trasa ta obejmowała pustynne szlaki, busz, a także wizyty w miejscach, które nazwane zostały imieniem tego podróżnika (miejscowość, góra, rzeka i inne). Drugie, wieczorne spotkanie miało troszkę inną tematykę, gdyż nawiązywało przede wszystkim do książki Marka Tomalika „Australia – gdzie kwiaty rodzą się z ognia”. Pan Marek przedstawił niezliczoną ilość slajdów, a także opowiedział mnóstwo fascynujących historii o miejscach i osobach przez niego odwiedzanych. Frekwencja na spotkaniu dopisała, gdyż sala pękała w szwach – ku uciesze lwóweckich bibliotekarzy. Po spotkaniu pani kierownik Alicja Stachowiak zaprosiła wszystkich obecnych do obejrzenia kilku stoisk, w tym stoiska z przysmakami australijskimi (m.in. tosty z vegemite czy ciastka Anzac). Jeszcze długo po spotkaniu nasi goście prowadzili rozmowy dotyczące tej odległej, ale jakże pięknej krainy. Na spotkaniu poinformowano o woli utworzenia Bibliotecznego Klubu Podróżnika. Już niedługo kolejne szczegóły i zaproszenia na spotkania.