STAR WARS DAY W BIBLIOTECE

06.05.16

IMG_8516Dzień Gwiezdnych wojen (ang. Star Wars Day) to nieoficjalne święto fanów Star Wars na całym świecie, mające miejsce 4 maja. Dzień ten został wybrany na dzień Gwiezdnych wojen z prostej przyczyny – zdanie „May the Force be with You!” jest wymawiane podobnie do „May the 4th be with You!”. Zwrot ten został użyty po raz pierwszy w 1979 roku, gdy pogratulowano w ten sposób (a dokładniej za pomocą ogłoszenia prasowego) zwycięstwa w wyborach premier Margaret Thatcher. Maj jest miesiącem bardzo związanym z Gwiezdnymi wojnami – w maju miały miejsce premiery prawie wszystkich epizodów sagi (VII część miała premierę 18 grudnia). Niektórzy fani „podchwycili” pomysł, i dlatego 5 maja jest nazywany „Revenge of the 5th” od angielskiego tytułu 3. części sagi – Zemsty Sithów. W Los Angeles istnieje jednak inna data dnia Gwiezdnych wojen – 25 maja – na cześć premiery pierwszego z filmów – Nowej nadziei.

Pierwszy raz w historii dzień ten został obchodzony w naszej bibliotece. Na specjalnym pokazie filmowym z okazji tego święta pojawili mali fani serii. Jak zapewniali pojawią się częściej w bibliotece i na pewno za rok, kiedy planujemy więcej atrakcji.

Źródło: www.wikipedia.pl i informacja własna